Tworzenie namiestnictwa | |||
Jest kilka sposobów tworzenia namiestnictwa w zależności od środowiska, celu działania, specyfiki hufca, ilości instruktorów, nawet miejscowości działania . My podamy te najbardziej oczywiste. 1. Komendant Hufca – widzi potrzebę powstania namiestnictwa i po konsultacjach w gronie Komendy Hufca powołuje na funkcję namiestnika wybranego instruktora.
2. W gronie drużynowych hufca po wielu spotkaniach rodzi się pomysł powołania zespołu, który wspierałby pracę drużyn, reprezentował instruktorów bezpośrednio pracujących z drużynami i gromadami na posiedzeniach Komendy Hufca. Tak powstające namiestnictwo ma już od pomysłu powstania określone zadania do realizacji.
Podaliśmy trzy sposoby stworzenia namiestnictwa. Wszelkie inne będą do nich podobne może z drobnymi różnicami dotyczącymi tego, czy tworzone jest namiestnictwo dla wszystkich drużyn, nazwijmy je umownie np. namiestnictwo programowe czy namiestnictwa dla drużynowych poszczególnych pionów: namiestnictwo zuchowe, namiestnictwo harcerskie, namiestnictwo starszoharcerskie, wędrownicze, a czasami również może być namiestnictwo specjalnościowe. Tworzenie namiestnictwa to nie tylko sprawy formalne, to również budowanie wspólnoty. Jeden z przywódców zespołu napisał niegdyś "Budowa zespołu, jak każda dobra budowa, musi mieć pewne fundamenty, struktura powinna być stabilna i elastyczna, a także trwała". Stwarzanie takiego zespołu polega na rozumieniu wszystkich członków, indywidualnie i zespołowo. Sztuka tworzenia zespołu wiąże się z omawianiem potrzeb, różnic i indywidualnego wkładu pracy, a nie szczegółów działalności w tej dziedzinie. Jeśli ten kto buduje zespół zbytnio zajmuje się sprawami organizacyjnymi czy finansowymi zwykle pomija pomoc zespołowi w zaspokajaniu jego bardziej ukrytych potrzeb. Najlepszym szefem zespołu jest ten, kto budując zespół potrafi traktować go jako całość, ale równocześnie umiejętnie wyzwala energię poszczególnych członków do rozwiązywania wspólnych problemów oraz odwracania ich uwagi od małostkowych nieporozumień, które mogą występować w działaniu. |